maanantai 24. marraskuuta 2025

Cliff Rathburn: Remote space. Vol. 1

Alkuteos: Remote space. Vol. 1 (2025)

Ilmestymisaika: 2025 (ko.painos)

Kustantaja: Image Comics

Sivumäärä: 130

ISBN: 9781534328686

Muoto: Nid.

Sarjamerkintä: Remote space #1

Peukku: q^^

Huom: julkaistu alun perin Remote space -sarjakuvalehden numeroissa #1-4



*The year is 2450. Earth is dying. The human species has gone down two different evolutionary paths. One used cybernetic augmentation to adapt to space travel. The humans left behind used genetic manipulation to adapt to earth's worsening climate. For earth to survive, civilizations need to collide.


Collects issues #1-4.*















Sarjakuva menee useiden satojen vuosien päähän tulevaisuuteen. Välissä on tapahtunut paljon. Ihmiskunta on onnistunut aikalailla tuhoamaan Maan ja hyväosaiset ovat paenneet. Ihmiset ovat myös "kehittyneet" osa mutatoitumalla joko tahattomasti tai tarkoituksella ja osa taas koneiden ja tekoälyn kanssa. Asiat ovat jokseenkin monimutkaiset, joten on hyvä, että ne selitetään sarjakuvassa heti alussa. Siltikin kaikkea on vaikea käsittää ja ymmärtää.

Tarinassa seuraillaan paria eri "ryhmää". Kumpaiseenkin vaikuttaa joku/jokin isompi ja fiksumpi ja vähän "muinainen" olento. Siis lähinnä "mieli", joka on siirretty käytössä olevasta vartalosta toiseen ja säilötty ja kopioitu. Ja tässä koetetaan ilmeisesti pelastaa jonkinlaisen ihmiskunnan rippeitä Maassa ja toisaalta taas sitten estää koko touhu... Juoni ei ole ihan sitä selvintä kauraa.

Minua vähän harmittaa. Kuvitus tässä on hieno. Se on monipuolinen ja monimuotoinen ja mielikuvitusta on selvästi saanut käyttää. Välillä on väkivaltaa sen verran, ettei sovellu herkimmille. Isoin ongelma minusta on kuitenkin juoni ja tarina. Se sukeltaa todella syvälle scifiin, joten satunnaiselle lukijalle tässä on haastetta kerrakseen. Kiemuroita ja koukeroita on sen verran, että minua alkoi vähän ahdistamaan. Eikä lopussa oikein jäänyt sellaista kutinaa, että mitähän seuraavaksi tapahtuu. Olin vain hämmentynyt.

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti