Alkuteos: Cave grave : Wild West tales (2026)
Ilmestymisaika: 2026 (ko.painos)
Kustantaja: Oni Press
Sivumäärä: 133
ISBN: 9798894880181
Muoto: Sid.
Peukku: ^^b
*Writer/artist Shawn Kuruneru (The Goddamn Tragedy) explores stories of double-crossing desperation—and hopeless humanity—set against a backdrop of the lawless West in this duology of wild tales.
In Cave Grave, the art of double-crossing is taken to a new extreme as three struggling thieves attempt to pull off the heist of a lifetime—only to realize they’ve stolen more than they bargained for.
In Poor Moon, a cowboy searching for purpose turns to bounty hunting. Catch, return, reward—it’s simple, until he picks up a bounty that’ll change his life forever. Until the hunter becomes the hunted . . .*
Albumi kokoaa nämä kaksi lännenseikkailua samoihin kansiin. Kumpainenkin on julkaistu aikaisemmin itsenäisesti.
Cave Gravessa rosmokolpa kokee keskinäistä kismaa ja joutuu melkoiseen pulaan, sillä käsillä oleva keikka ei suju kuten piti... Asiaan kun tuntuvat puuttuvan vähän toiset voimat.
Poor Moonissa taas jokseenkin epäonnisen palkkionmetsästäjän tarina tulee tutuksi ja tunnetuksi. Eikä hänekään elonsa mene kuten suunniteltua.
Kumpikin tarina on synkän puoleinen ja niissä on havaittavissa pientä yliluonnollisuutta tai jotain selittämätöntä. Kummassakin on toimintaa ja jännitystä. Ne ovat oikein kiinnostavia.
Kummassakin kuvitus on karua ja karskia. Väreinä mustaa ja punaisen useita sävyjä. Tyylissä ja värien käytössä on toisinaan jotain hyvin maalauksellista.
Napakka kokonaisuus toimintaa ja minua puhutteleva kuvitus.

Ei kommentteja:
Lähetä kommentti