Alkuteos: Rune. 2, The tale of the obsidian maze (2025)
Ilmestymisaika: 2025 (ko.painos)
Kustantaja: Flying Eye Books
Sivumäärä: 154
ISBN: 9781838741631
Muoto: Nid.
Sarjamerkintä: Rune #2
Peukku: q^^
*After defeating the Shadow King, Chiri and Dai are settling into their new lives in the magical land of Puddin'. However, there is always more evil to fight against, and this time, the evil is coming to them. After being invited to the Obsidian Maze to fight the sinister MidKnight, Chiri and Dai are about to encounter the deepest darkness there ever was, and they're not sure if they're both going to make it safely back to their friends.*
Chirin ja Dain seikkailut jatkuvat. Chiri opettelee taikuutta ja Dai miekkailua. ilkeä Shadow King on vangittu pulloon, mutta maailmaa uhkaa pimeys, joka on aikoinaan luonut Shadow Kingin ja tämän kaksi "sisarusta". Nyt pitäisi löytää labyrintti, jonka keskellä pimeyttä sisällään pitävä kristalli on piilotettu. Kaksikko kohtaa ystäviensä kanssa vaaroja ja varsinkin Dai myös epäilee omia kykyjään ja voimiaan.
Tavallaan tarina kiinnostaa. Mutta Dain hahmo on jotenkin ärsyttävän ruikuttava. Hän ja hänen tekemisensä vähentävät intoa lukea eteenpäin.
Lisäksi, vaikka sarjakuvan värit ovatkin ihan kivat, joku piirtojäljessä häiritsee...

Ei kommentteja:
Lähetä kommentti