Alkuteos: Naraka (2024)
Lukija: Anssi Niemi
Ilmestymisaika: 2024 (ko.painos)
Kustantaja: WSOY
Kesto: 18h 17min
ISBN: 9789510484609
Muoto: e-äänikirja
Sarjamerkintä: jatkoa teokselle Sang
Peukku: ^^b
Lukuhaaste 2026: 12. Kirjan nimestä eie voi päätellä, millä kielellä kirja on kirjoitettu (14/50)
Sopisi lukuhaasteeseen 2026 ainakin: 5, 8, 10, 26, 27, 30, 34, 42 ja 45
*Topelius-voittajan uutuusromaani sodasta ja ihmisten välisistä siteistä
Kong Dawei on palannut kotiseudulleen, mutta mikään ei ole entisellään. Lukijoiden rakastaman ja asiantuntijoiden kiittelemän teosparin toinen osa on vivahteikas ja intensiivinen romaani sodasta, moraalista ja kaiken kestävästä rakkaudesta.
Huippusuositun Sangin jatko-osa esittelee Fusangin maakunnan, Narakan, jonne epäonniset kansalaiset lähetetään työleirille. Narakan synkeissä kortteleissa kytee vastarinta. Kun vankeudesta paennut Kong Dawei löytää itsensä Rautakapinan ytimestä, hän joutuu kohtaamaan uskollisuutensa rajat. Kenen puolelle asettua, kun toverit käyvät toisiaan vastaan? Voiko sodassa olla voittajia?
Elina Pitkäkangas on nokialainen kirjailija ja aktiivinen nuortenkirjallisuuden puolestapuhuja, joka tuottaa kirja-aiheisia videoita muun muassa TikTokiin ja Youtubeen. Pitkäkankaan edellinen romaani Sang voitti Topelius-palkinnon ja villitsi suomalaisen kirjagramin.*
Minulla kesti pieni tovi päästä kirjan mukaan. Se johtuu siitä, että edellisessä osassa tapahtui niin paljon, etten heti muistanut ihan kaikkea. Moniin näistä asioista ei palata kovin syvällisesti vaikka niihin viitataankin. Lisäksi monet henkilöhahmot ja vierasperäiset nimet lisäävät omat haasteensa asiaan. Sitten kun pääsin tarinan matkaan, se viekin kunnolla mukanaan.
Tarina on jaettu muutamaan osaan, joista kukin käsittelee yhtä vaihetta Dawein ja tämän kumppaneiden matkasta, joka lähtee liikkeelle halusta matkustaa Narakaan, jonne nuorukaisen veli on lähetetty rangaistusleirille. Dawei ja kumppanit lähtevät uskaliaalle matkalle huijaten ja keplotellen ja päätyvät keskelle nousussa olevaa liikettä, Rautakapinaa, joka on päättänyt taistella ylempien hallintoa vastaan. Alkava taistelu repii porukan mukaansa ja laittaa heidän uskonsa, voimansa ja rakkautensa melkoiselle koetukselle.
Kirjan juoni on joissain kohdin melkoista soutamista ja huopaamista. Dawei ihanan ja herttaisen hyväuskoinen. Ehkä jälkimmäinen on se suurin seikka, miksi ensimmäisen antaa varsin helposti anteeksi. Eiväthän ihmissuhteet ole koskaan helppoja. Varsinkin kun taustalla vaikuttavat toiset ihmiset, jotka tekevät kaikkensa hyväksi käyttääkseen muita.
Tarina pitää sisällään paljon pohdintoja ihmissuhteista, valtasuhteista ja toivosta. Jotenkin nuoret sankarit onnistuvat aina löytämään jotain, jonka vuoksi taistella. Jotain, jota toivoa.
Pitkäkangas on hyvä kirjoittaja. Hän on onnistunut luomaan upean ja kiinnostavan maailman, jota asuttaa joukko mielenkiintoisia henkilöitä. Jatkoa jää kaipaamaan.
Niemi lukee oikein hyvin. Hän eläytyy sopivasti ja innostaa kuuntelijan mukaansa.
Ei kommentteja:
Lähetä kommentti