Alkuteos: La jument verte (1933)
Kääntäjä: Olli Nuorto
Lukija: Kirsti Sjöholm
Ilmestymisaika: ? (ko.painos)
Kustantaja: Celia
Kesto: 13h 25min
ISBN: 951-30-5557-4 (suomenkielisen alkuteoksen)
Muoto: e-äänikirja
Peukku: q^^
Lukuhaaste 2025: 8. Kirjan kannen pääväri on vihreä tai kirjan nimessä on sana vihreä (28/50)
Sopisi lukuhaasteeseen 2025 ainakin: 9, 30 ja 45
*Herkullinen tarina ranskalaisen maalaiskylän elämästä, missä naapurusten juonittelut, ahneus, työt, ovelat kaupat ja lemmekkäät suhteet rehottavat.*
En rehellisesti sanottuna ymmärrä, miksi kirjan nimi on mikä on. Alkaahan kirja varsan syntymällä ja sen jälkeen on ripoteltu pätkiä tammasta tehdyn taulun yksinpuheluna. Mutta muuten vihreä tamma on aika toisarvoinen juttu... Enemmän keskitytään tamman omistajan perheen välisiin ristiriitoihin, sekä muun kylän väen asioihin. Perheessä ja kyläläisissä riittääkin sitten tekemistä. On tekopyhyyttä, perversioita, ristiriitoja, kiistoja ja vaikka minkälaista kilvoittelua. Juoni poukkoilee sinne ja tänne ja on muutenkin sekava. Monesti myös jäädään jauhamaan jotain asiaa todella pitkäksi aikaa ja keskitytään minusta kummiin asioihin. Henkilöhahmot jäävät myös melko etäisiksi ja monesti heistä jää vain todella epämiellyttävä kuva.
Tämä kirja oli outo, ällö ja tylsä. Aikanaan varmasti melkoinen jymypaukku, sillä sen verran rivoa ja raisua meno välillä on.
Sjöholm lukee minun makuuni epämiellyttävästi. Hänen rytmityksensä on outo ja äänensä minun korvaani turhan kimeä.

Ei kommentteja:
Lähetä kommentti